Aplicarea scutirii de impozit a profitului reinvestit in cazul echipamentelor in leasing financiar. Cum procedati?

Va propunem mai jos situatia in care in luna ianuarie se achizitioneaza un utilaj nou. Documentele de achizitie sunt: factura (care este completata cu toata valoarea utilajului) si un contract de vanzare-cumparare cu plata in rate in care se conditioneaza ca beneficiarul intra in proprietatea utilajului in momentul achitarii ultimei rate. Procesul-verbal de punere in functiune este in luna ianuarie cand utilajul este primit si luna din care incepe sa si obtina venituri de pe urma exploatarii sale.

Vom vedea daca se tine cont de scutirea pe profitul reinvestit in momentul darii in folosinta sau in momentul achitarii ultimei rate.

Iata raspunsul specialistului:

Scutirea de impozit pe profit pentru achizitionarea utilajului nou achizitionat in ianuarie, chiar daca este in regim de leasing financiar ( intrand in proprietatea societatii dupa achitarea ultimei rate ), se aplica la profitul realizat in trimestrul I (am luat in considerare ca aveti obligatia de a plati impozit pe profit trimestrial.

CF ART. 22 – Scutirea de impozit a profitului reinvestit

“(1) Profitul investit in echipamente tehnologice, calculatoare electronice si echipamente periferice, masini si aparate de casa, de control si de facturare, in programe informatice, precum si pentru dreptul de utilizare a programelor informatice, produse si/sau achizitionate, inclusiv in baza contractelor de leasing financiar, si puse in functiune, folosite in scopul desfasurarii activitatii economice, este scutit de impozit. Activele corporale pentru care se aplica scutirea de impozit sunt cele prevazute in subgrupa 2.1, respectiv in clasa 2.2.9 din Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, aprobat prin hotarare a Guvernului.

(2) Profitul investit potrivit alin. (1) reprezinta soldul contului de profit si pierdere, respectiv profitul contabil brut cumulat de la inceputul anului, obtinut pana in trimestrul sau in anul punerii in functiune a activelor prevazute la alin. (1). Scutirea de impozit pe profit aferenta investitiilor realizate se acorda in limita impozitului pe profit datorat pentru perioada respectiva.”

Achizitionarea in leasing financiar reprezinta de fapt o modalitate de plata/finantare a achizitiei, care nu are impact fiscal in aplicarea scutirii de impozit pe profit:

“NM: 11(2) In aplicarea prevederilor art. 22 alin. (2) din Codul fiscal, profitul contabil brut cumulat de la inceputul anului este profitul contabil la care se adauga cheltuielile cu impozitul pe profit, inregistrat pana in trimestrul punerii in functiune a activelor mentionate la art. 22 alin. (1) din Codul fiscal, fara a lua in considerare sursele proprii sau atrase de finantare ale acestora. Pentru activele mentionate la art. 22 alin. (1) din Codul fiscal, achizitionate in baza contractelor de leasing financiar, scutirea de impozit pe profit se aplica de catre utilizator, cu conditia respectarii prevederilor art. 22 alin. (8) din Codul fiscal.”

 

Sursa aici

By | 2017-09-20T11:48:48+00:00 September 20th, 2017|Noutati|0 Comments